Šťastné dětství

Takové to miminkovské, nejvíc pohodové období – díl první

Posted on Posted in Ze života

Už více než 3 měsíce se řítím na horské dráze kojení a přebalování a ano, často je to náročné, někdy jsem vyčerpaná a s péčí o děti a domácnost se nezastavím od rána do večera. Ale je to moc krásné a pohodové období a to nejen tím, že brzy bude pryč, jak děti rychle rostou, ale hlavně vlastní celkovou spokojeností.

Velkou výzvou jménem porod jsme prošli na výbornou a vím, že velké výzvy typu „nikdy se neunavící“ a „stále se řítící“ batole nás ještě čekají, stejně tak jako ty drobné každodenní výzvy, ale prostě teď prožívám takové to nejvíc pohodové miminkovské období 🙂

Tento článek má být hlavně o tom

  • co mi pomáhá
  • jaké praktické vychytávky jsem poznala a naučila se
  • jak se z toho každodenního kolotoče nezbláznit, zvlášť když v dnešní době nemáme komunity rodin s dětma, což zoufale chybí
  • že nemusím být dokonalá máma, protože stačí, že jsem ta nejlepší máma, jaká umím být

Pro kontext připomínám, že mám dvě dcery – Naďu 7 let a Věrku miminko a žijeme v Helsinkách.

Sestry

Díl první – péče o miminko

Kojení

Věrku kojím a ještě asi dlouho budu 🙂 . Kojení je skvělé, protože mléko je vždy hned připraveno, ve správné teplotě a množství, o složení ani nemluvě. Mateřské mléko je ideální strava pro kojence, což je asi jasné, ale ráda bych tady vyzvedla právě ty praktické výhody, které s sebou kojení přináší. Jednou jsme si vyrazili na procházku a nějak neodhadli čas a došly nám plínky, ale mléka bylo s sebou vždy dostatek.

Kojení může být ze začátku náročné, ale myslím si, že to stojí za to a že se to brzy zajede a ustálí. Teda spíš neustálí, protože pořád přicházejí období, kdy celé dny jenom kojím a pak zase dny, kdy mi mléko teče i ušima a malá nemá hlad, až ji z legrace zveme do našeho půstovacího klubu 😀 . Při menstruaci ji nechutná mléko a hodně se na to vzteká a oblíbila si kojení vleže, ale postel s sebou na výlety nebereme atd atd.

Kojení klade vysoké nároky na výživu mámy, takže je dobré se na to zaměřit. O tom píši podrobně v samostatném článku. Taky je dobré myslet na to, že strava maminky ovlivňuje trávení miminka. Není nutné si hledat seznamy zakázaných potravin nebo cokoliv vylučovat z jídelníčku preventivně, ale je dobré to sledovat, rizikové potraviny zkoušet spíš opatrně a pak se zařídit podle potřeb miminka. Co mu nedělá dobře, to na chvíli vypustit z jídelníčku. Výborné jsou čaje (směsi pro kojící, fenykl), ale zvyšují tvorbu mléka. Hodně se odrazí i jídelní režim, doporučuji nejíst v noci a mezi jídly si nechávat pauzy na dobré trávení, lépe se bude trávit i miminku. Na bolavé bříško dobře pomáhají i masáže, olejíčky, koupání, šátkování, nošení v klubíčku a bezplenkovka. Ne nutně všechno najednou 😉 , ale určitě zkoušejte a hledejte cesty, pokud miminko trápí bolavé bříško, není nutné to jen přetrpět jako období, s kterým se nedá nic dělat.

Pokud zvažujete občasné hlídání nebo se chcete s partnerem více střídat v péči už od malého miminka, ani tomu není kojení na překážku. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že občasné krmení z lahvičky odstříkaným mateřským mlékem kojení nijak neovlivní, ale je možné, že je to hodně individuální. U Naděnky jsme se hodně střídali a zásoby mého mléka jsme měli vždy po ruce a tak 2-3x za týden dostávala mléko z láhve, když jsem chodila na přednášky a zkoušky. Teď už máme hodně jiné rozložení a vzhledem k pracovnímu vytížení mého muže se nestřídáme a zatím pila Věrka z láhve jednou, když byli na asi 3 hodinovém výletě a já jsem si naordinovala odpočinek. Osvědčila se mi elektrická odsávačka, manuální není tak efektivní a super je taky odsávání při kojení, ale to chce trochu akrobacie.

Nošení miminka, šátkování

Věrku hodně nosím. I na rukou, ale hlavně v šátku.

Nošení v šátku

Šátkování jsem dříve vůbec neznala, ale už s první dcerkou jsem mu zcela propadla. Díky šátku se vám uvolní ruce a navíc se váha miminka krásně rozloží, nezatěžujete si ruce ani záda. Když nesete miminko v šátku, tak se všude vejdete, nemusíte hledat výtahy ani nájezdy na kočárky, akorát ta sleva na mhd pro kočárky pro vás neplatí 😀

Vázání šátku není těžké, ale chce to celkem cvik, takže ze začátku se nebát a zkoušet a trénovat. Zkoušet úvaz doma, v klidu, když je miminko zrovna vzhůru a spokojené a baví ho to. Nebo ze začátku jen kratší procházky a třeba se i vrátit, když úvaz není dobrý. Dát tomu tak 2 týdny a na internetu je spousta skvělých instruktážních videí.

Šátky používáme dva, pružný a pevný. A tato kombinace se nám výborně osvědčila. Pružný šátek je vhodný od narození do cca 8 kg, pak už se úvazy prověšují a špatně se nosí. Pevný šátek je teoreticky taky od narození, ale na malé miminko se špatně váže. Dobře se s ním začíná, když miminko už dobře udrží hlavičku a je pak vhodný i pro batolata. Ta se dobře (a rády) nosí na zádech.

Záleží kde bydlíte a jaké míváte počasí, ale vyplatí se pořídit si i nosící mikinu a bundu. Miminko do šátku pak oblékáte lehčeji a máte společnou bundu. Teplotu miminka máte pěkně pod kontrolou, pro mě o dost snazší oblékání než do kočárku.

Nosící bunda

Nové teď pro mě je, že Věrku nosím v šátku dost i doma, hlavně první dva měsíce. Hodí se to především k večeru, kdy je už unavená a já chystám večeři a ukládám Naďu.

Chystáme se ještě otestovat nosítko. S Naďou jsme o nosítku uvažovali, když byla větší kolem 1-1,5 roku. To už chodila, ale taky se ještě hodně nosila a někdy se to rychle střídalo, což bylo na vázání šátku trochu pracné. Ale než jsme douvažovali, tak dcerka vyrostla, takže s nosítkem zatím zkušenosti nemám.

Máme i kočárek, který se skvěle hodí na nákupy nebo když někam vyrážíme a máme hodně věcí. Kočárek veze věci nebo nákup a já nosím Věrku, dobrá dělba práce, ne?

Taky v něm už párkrát spala, jak je teď teplo a chodím pracovat na zahrádku.

Spánek v kočárku na zahrádce

Společná postel pro všechny

Snad nejčastější otázka, kterou dostávám, je „A spává dobře?“ a než se na ni stihnete zeptat i vy, tak vám odpovídám: „Ano, spává dobře 🙂 “ . Samozřejmě se budí v noci na kojení a přebaluji ji podle potřeby, ale jsme všichni dobře odpočinutí a vyspaní a velkou míru na tom má společná postel pro všechny.

Dětskou postýlku nemáme a spíme všichni společně, díky čemuž se mnohem lépe vyspíme. Taky mi to usnadňuje noční kojení. Vstávat k miminku, kojit a pak ho uspávat do dětské postýlky si vlastně ani nedovedu moc představit. Takto často jen rozepnu košili a spím dál a Věrka už se obslouží sama 🙂 a pak zase usne.

To ale neznamená, že se celá rodina mačká na jedné posteli, to určitě ne. Je potřeba zařídit ložnici, aby bylo dost místa pro všechny. Vedle naší postele jsme přidali ještě jednu a tak není problém ani když se k nám přijde zavrtat Naďa, která jinak spává v dětském pokoji.

K tématu spaní mě ještě napadá, že se nám hodně osvědčil režim den/noc a přizvat do něj i novorozeňátko, i když to ještě žádný režim nemá. Takže ve dne se normálně bavíme, chodíme ven, hrajeme si, uklízíme, určitě nešeptáme a nechodíme po špičkách, protože miminko spí. Tak jasně, že jí neřveme do ucha a když nespěcháme nikam na čas, tak plánujeme procházky podle ní, ale prostě ten denní šrumec je kolem a když je vzhůru tak se jí hodně věnujeme. Naopak v noci se primárně spí. Samozřejmě ji kojím, přebaluji, ze začátku jsem ji i nosila, houpala, podle potřeby, ale je všude ticho, tma, max. malá lampička a nedělám jí žádnou zábavu.

Pak je ještě otázka, co považujete za noc. Neuspávám miminko v šest nebo v sedm večer a neočekávám, že bude spát do osmi ráno. Večer ji nechávám, až se jí chce spát, ale už je všechno klidnější a nemáme ostrá světla a nejpozději padám do postele o půlnoci a ráno s ní vstávám, kdy chce, pokud je už alespoň kolem páté.

Látkové plenky, bezplenková metoda

Přebalování v dnešním světě nabízí nepřeberné možnosti – látkové plenky, klasické čtvercovky, kalhotkové plenky, plenky jednorázové nebo ekologické. A bum, do toho ještě nějaká bezplenkovka. Tedy bezplenková komunikační metoda, ale nelekejte se názvu, který je trošku zavádějící si myslím, protože miminko můžete mít většinu času v plenkách.

Látkové plenky

O bezplenkovce jsem se dozvěděla poprvé, když měla Naďa asi půlroku a pak jsme ji trošku zkoušeli. Teď s Věrkou praktikujeme úplně od začátku, hodně se nám osvědčila a přijde mi to jako krásná součást péče o miminko. Někomu to možná přijde divné, psát nebo pečovat o čůrání a kakání, ale je to přeci stejná potřeba jako jídlo, pití atd. a miminko tu péči prostě ocení.

Bezplenkovka pro mě není o počtu plenek (použitých nebo ušetřených) za den, ani o úspěšných nebo neúspěšných pokusech, ale právě o té péči a o komunikaci s miminkem 🙂

Prakticky to funguje tak, že používáme látkové plenky a dáváme ji vyčůrat nad nočník nebo umyvadlo. Ze začátku se to trefilo vždycky, když jsme ji dali a kromě toho měla ještě hodně počůraných plenek. Prostě novorozeňátko, co čůrá ve spaní, po spaní, po rozbalení, po přebalení, třikrát po kojení, při vážení v poradně a tak pořád dokola. Pak se ty intervaly prodloužily a hezky nám vycházelo dávat ji vyčůrat po spaní, po kojení, po nošení v šátku, hlavně ráno a dopoledne. Zbytek spíš ne a plínky peru každý den 😉 . Teď se to nějak přehouplo a nechce nikdy, když ji dáváme, ale vyčůrá se na přebalováku na plínku. Tak uvidíme, co a jak dále, ale ta péče a ten princip, že čůrá se někam bokem, ne do svého hnízda/oblečení tu zůstává.

Látkové plenky používám různé druhy, nejvíce však stejně klasické čtvercové. Přebalujeme po každém učurnutí, takže takové ty hodně savé, vícevrstvé nebo vše v jednom prostě moc nevyužijeme. Čtvercovky rychle schnou a můžu si je naskládat jak zrovna potřebuji. Nejvíc dávám vlňáčky jako svrchní kalhotky a pak větší čtvercovku. Vlňáčky jsou nejlepší ze svrchních kalhotek, ale jsou náročnější na údržbu. Jsou prodyšné, takže dávám hlavně na noc, do šátku a když je horko. Další nevýhoda je, že dělají dost velký zadeček, takže na to je potřeba myslet při výběru dupaček a tepláčků a volit nějaké širší, volnější. Taky hodně používám kalhotkové plenky s malou čtvercovkou. Na ty se už nedávají svrchní kalhotky a nedělají tak velký zadeček, takže šatník se vám rázem dost rozšíří.

Pokračování příště, kde se zaměřím na péči o sebe 🙂

Facebookpinterestyoutubeinstagram
Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedin

One thought on “Takové to miminkovské, nejvíc pohodové období – díl první

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *